Sto dní na cestě kolem světa 17.10.2017

Dnes je to přesně 100 dní od chvíle, kdy jsem vyrazil ze své izby na východ. Za těch sto dní se toho událo docela dost.

V Mongolsku jsem třeba strávil několik dní s nomádskou rodinou uprostřed Gobi bez sprchy a internetu, Čínu jsem poznal dopodrobna díky čínské přítelkyni a v severním Vietnamu jsem projel přes tisíc kilometrů na motorce, přičemž motorku jsem poprvé v životě řídil až tam. Nebo jsem se tam náhodou setkal s místními pašeráky. Bylo to pestré :-)

Těch 100 dní mě docela dost změnilo. Názory, návyky, koníčky. Před pár dny jsem tady v Hanoi potkal jednu Vietnamku, která vystudovala umění a grafiku. Chtěl jsem po ní, aby mě naučila základy malování. Takže jsem od ní dostal 3 a půl hodiny tvrdého drilu. Ona mě učila kreslit a já ji učil říkat fráze jako “jde ti to dobře” a další slova chvály, které Vietnamci neznají. Ale od té doby mě kreslení začalo bavit, je to příjemný relax a nový koníček, jednoho dne možná budu schopný namalovat postavu člověka tak, že to nebude vypadat jako nahodilé seskupení koleček a čtverečků.

Největší změna ale proběhla ve vztahu k lidem. Jsem mnohem více komunikativní, otevřenější, přátelštější. Poznal jsme spoustu zajímavých lidí, které jsem si pak přidal na Facebook mezi přátelé, především z Mongolska a Vietnamu. Díky tomu teď mám celý Facebook plný mongolštiny a vietnamštiny, vůbec ničemu nerozumím, takže už nemá smysl Facebook zapínat. Tip pro vás, jak se vypořádat s prokrastinací!

Abych pravdu řekl, tak mě moc nebaví chodit na turistická místa, naopak jsem rád v místě, kam žádní turisté nejezdí. Mnohem více mi připadá zajímavější mít zážitky přímo s místními a nejen na povrchní úrovni. Můžete si přečíst o tom, že je v Číně cenzura internetu, ale to není totéž, jako když se osobně zeptáte nějakého Číňana co si myslí o cenzuře Wikipedie a Facebooku a on vám odpoví, že je to správné, protože je na internetu spoustu zla a lidé by neměli mít přístup k nepřátelským informacím. Můžete si přečíst o tom, jak kdysi byla v Číně politika jednoho dítětě, kdy páry směly mít jen jedno dítě, ale to není totéž, jako když vám drobná Číňanka začne vyprávět, jak jejím rodičům úředníci vyhrožovali pokutou a vyhozením z práce, pokud si její matka i přes zákaz druhé dítě pořídí. A mimochodem tahle politika v Číně platí pořád, jen nově mohou mít Číňané děti dvě a pokud by chtěli mít třetí, mohou dostat i několikamilionovou pokutu a dostat se do řady problémů. Zní to z pohledu občana demokratické evropské země jako sci-fi, že?

Rozhodl jsem se proto trochu tuhle stránku předělat a zaměřit se mnohem více na samotné lidi. Více se budu věnovat albu “1000 nejzajímavějších lidí, které jsem potkal”, staré popisky k fotkám přepíšu a nové budou jiné. Budu o nich psát mnohem více, hlavně o tom, co je spojeno s nimi, jejich zemí a co je jiné než u nás. A taky přemýšlím o tom, že si budu lidi aktivně vyhledávat, když bude v místě, kde žije někdo zajímavý, tak mu nebo jí napíšu a uvidíme.

Jinak foto je s uberistou Ngọcem. Jednou jsem si omylem zavolat mototaxi a od té doby už nijak jinak do města nejezdím, kéž by tohle bylo i v Praze.